איך להפוך למיליונר בעשרה צעדים

איך להפוך למיליונר בעשרה צעדים

נועם שפלטר | mako | פורסם 04/06/21 14:38 | עודכן 29/05/22 

תעצרו את ההתנהגות הענייה שלכם, תלמדו לעומק 2 מולטי מילונרים ותחקו אותם,אל תבזבזו את הכסף שלכם על דברים שלא מכניסים כסף, צרו מספר מקורות הכנסה, השקיעו בקשרים, השקיעו בעצמכם, קבלו החלטות מהר, לעולם אל תפסיקו והעיקר- תזכרו שהכל בראש

לפני שמתחילים חשוב להבין דבר מאוד בסיסי: כן, זה אפשרי. לא, זה לא פשוט ולא קל. זה לא משנה איפה אתם נמצאים כרגע בחיים, גם אם אתם נמצאים בחובות, מחוסרי עבודה, או מרוויחים רק 6,000 שקל בחודש. אין שום סיטואציה בחיים שלכם שבה אתם לא תוכלו להצליח על ידי לקיחת הצעדים הנכונים, על ידי עשיית הדברים הנכונים ועל ידי הימנעות מהדברים שמשאירים אנשים במצב של עוני והישרדות.

בואו נסתכל על המצב האמיתי, במשך זמן החיים שלכם אתם תעשו הרבה מאוד כסף. גם אם אתם מרוויחים עכשיו "רק" עשרת אלפים שקלים בחודש, במשך 40 שנה זה מטפס לכמעט חמישה מיליון שקלים. הרבה מאוד כסף לכל הדעות. השאלה היא מה תעשו אתו, האם תבזבזו אותו או דווקא תשקיעו אותו, ואם כן -על מה?

החלק המרכזי שצריך לעבוד עליו הוא מנטלי. רוב האנשים אומרים ש- 90 אחוזים מהעבודה היא עבודה על החלק המנטלי, אבל אני סבור ש -90 אחוזים מיצירת הכסף היא לא רק מנטלית אלא גם פיזית, והיא מצריכה מכם פעולות פיזיות שתצטרכו לעשות או לא לעשות.

צעד ראשון: הכל בראש

הצעד הראשון שאתם צריכים להבין בלהפוך למיליונרים הוא שהכל מתחיל מהמצב המנטלי. זו החלטה שצריך לקבל. אם אני אשאל מה המטרה שלכם ותגידו לי: ' להרוויח מיליון שקלים', אני אגיד לכם שזה כנראה מטרה של עצלנים בגלל שככל הנראה לקחתם את הרעיון הזה מתוכניות טלוויזיה שראיתם או שטות אחרת.

בואו נתעמת עם המציאות. רובנו משיגים מטרות נמוכות יותר ממה שהצבנו לעצמנו, ומה שקורה זה שאם אתה רוצה לדוגמא להרוויח 20,000 שקלים בחודש- המקסימום שאליו תגיע יהיה ככל הנראה משכורת של 18 אלף שקלים.

גרנט קרדון מציין בספר "חוק ה- X10" מציע שנחשוב בגדול. אתם חייבים לחפש מטרות גדולות יותר ממה שאתם רוצים להשיג בפועל, על מנת שתוכלו בכלל להתקרב למטרה שאותה באמת הצבתם. אם אתם רוצים להרוויח 20,000 שקלים בחודש- תכפילו את זה ב- 10. המטרה החחדשה שלכם תהיה להרוויח 200,000 שקלים בחודש. ברגע שתשאפו למספר הזה, ותעשו הכל כדי להגיע אליו, גם אם בסופו של דבר לא תצלחו- המספר הסופי יהיה הרבה יותר גדול ממה שכיוונתם אליו בהתחלה.

עדיף להיכשל במטרות גדולות מאשר לכוון נמוך ולא להשיג כלל את המטרה.

צעד שני: לעצור את ההתנהגות הענייה

הדבר הבא בדרך הוא שאתם חייבים להפסיק לחשוב ולהתנהג בצורה ענייה. אתם חייבים להפסיק להתנהג כאילו אתם עניים כל הזמן, תפסיקו לדבר כמו עניים, תפסיקו לקנות דברים כאילו אתם עניים.

חשיבה של עוני כלל אינה קשורה לכמה שאתם מרוויחים. אני מכיר אנשים שמרוויחים 20 אלף בחודש שאין להם ילדים והם עדיין חיים בעוני. אני אפילו מכיר אנשים שמרוויחים שלושים אלף, ובגלל הדרך שבה הם חושבים ומבזבזים את הכסף שלהם הם עדין בעוני.

תעשו רשימה של כל ה"התנהגויות העניות" שאתם רואים אצל אנשים סביבכם, וכשאתם מסתכלים על הרשימה של ההתנהגויות של מעמד הביניים, אתם תתחילו לזהות את כל ההתנהגויות שמונעות מאנשים להפוך להיות עשירים: קניית רכב שהם לא יכולים לממן, רכישת מותגים, רדיפה אחרי סגירת חובות, פיתוח תלות בממשלה ומנטליות של קורבן.

גם רכישת בית שאתם לא יכולים להרשות לעצמיכם היא חשיבה "ענייה". כמה פעמים שמעתם מישהו אומר: "אני הולך לקחת הלוואה בשביל בית שאין לי כסף בשבילו, ואני הולך לממן אותו במשך 30 שנה כדי שיהיה לי בסוף משהו בבעלותי"- זה צורת חשיבה ענייה ביותר, כי אף אחד לא מתעשר מקניית בית.

צעד שלשי: תלמדו 2 מולטי מיליונרים

הצעד השלישי בדרך להצלחה הוא ללמוד 2 מולטי מיליונרים בלבד. תפסיקו ללמוד מ- 50 ספרים שונים איך להתעשר מהר כי פשוט אין דבר כזה. אתם לא צריכים 22 מנטורים.

מולטי מיליונרים הם אנשים ששווים בין 10 עד 40 מיליון דולר. אל תלמדו מישהו שווה רק 2 מיליון דולר כי לעשות כסף זה משהו אחד, אבל זה דבר אחר לחלוטין לדעת איך לשמור עליו. כדי להגיע לסכומים של עשרות מיליונים צריך התמדה, עבודה קשה וכמובן עקרונות ברורים של השקעות.

אני למדתי את וורן באפט במשך 30 שנה. וורן הוא לא משקיע כבד בנדל"ן לדוגמא, אבל נדלן מתאים לכל הקטגוריות שוורן מדבר עליו. קראתי כל ציטוט שהוא אי פעם אמר וכל ראיון שהוא אי פעם עבר. "אל תבזבז כסף, תשקיע על דברים שאתה מבין בהם היטב, תעשה מהלכים גדולים על דברים מעטים, אל תתפזר, תהיה משקיע לאורך זמן ארוך, תקנה דברים טובים יותר במחיר גבוה יותר מאשר דברים זולים במחיר נמוך"- את כל הדברים שהוא אמר אני עשיתי, למרות שהוא משקיע בשוק המניות ואני משקיע בנדל"ן, אבל אני עדיין לומד מוורן באפט, כי אני צריך ללמוד וליישם את הכללים על ההשקעה הנכונה עבורי.

תלמדו 2 אנשים ותלמדו אותם לעומק. תחפרו בחיים שלהם, תלמדו מה הם עשו כדי להצליח, תקראו את הביוגרפיות שלהם, תקראו על הטעויות שהם עשו בדרך, תקראו את הספרים שלהם, תסתכלו על הראיונות שלהם ותוודאו שמה שהם אמרו שהם עשו הם באמת עשו, ותעשו את שיעורי הבית שלכם. תלמדו את הראיונות שהם עשו במשך הזמן כיוון שזה ייתן לכם מידע על איך האדם הזה עשה מהלכים ואיך עבר את הזמנים הגרועים. תלמדו מה הם עושים, תלמדו אם הם קוראים, מה הם קוראים.

אל תגידו "אין לי זמן לקרוא". ביל גייטס קורא כל יום, וורן באפט קורא 4 שעות ביום לפחות. אם לכם אין זמן לקרוא כל יום, וביל גייטס וורן באפט קוראים כל יום – אתם בטח יכול למצוא זמן. פקקים לדוגמא הוא הזמן האולטימטיבי לשמוע הרצאות.

צעד רביעי: תעבדו כמו מולטי מיליונרים

תעבדו כאילו אתם בעלי המקום, תעבדו כאילו אתם ממש מצליחים, ואל תעבדו על עצמכם. בעלי ההון האמיתיים, השחקנים האמיתיים, עובדים שעות ארוכות.

אילון מאסק אומר: "אם אני עובד 100 שעות ואתם עובדים 40 שעות, אתם עובדים פי 2 לאט יותר ממה שקורה בשוק". למה שאתם תרצו לעבוד רק 40 שעות בשבוע במשך כל החיים שלכם כאשר אתם יכולים לעבוד מאות שעות בשבוע למשך תקופה קצרה, ולאחר מכן לחיות איך שאתם רוצים?

המולטי מיליארדים עובדים כל הזמן, וממש לא בגלל שהם צריכים. הם עובדים על תקשורת והתחברות לאנשים, הם עובדים על מידע, הם מרחיבים את הלימודים שלהם, הם יוצאים לטיולים ומתחברים לאנשים, הם מחברים הכל יחד. אז תתחילו לחשוב איך אתם רוצים לבנות את החיים שלכם.

צעד חמישי: תעברו מבזבוז להשקעה

אתם חייבים לעבור מלבזבז כסף ללהשקיע אותו. איך? תפסיקו לבזבז כסף על דברים מגוחכים וטיפשיים לגמרי. רכב, בגדים, ואפילו חינוך.

בזבזתי כסף על דברים שלא הייתי צריך לבזבז אותם. הלכתי ללמוד במכללה פרטית כשלא ידעתי בכלל מה אני רוצה לעשות בחיים. בזבזתי כסף על בילויים ועל דברים שלא השתמשתי בהם. בזבזתי כסף על דברים כי חשבתי שזה יתקן אותי ויגרום לי אושר אחרי שאבא שלי נפטר.

זה לא אומר שאתם לא צריכים ללכת לאוניברסיטה או להשקיע בלימודים שלכם, אבל כשאני משקיע בקורס או טס לסן פרנסיסקו בשביל לבלות 3 ימים בכנס, אני משקיע זמן, כסף ואנרגיה על דברים שיש להם פוטנציאל לגרום לי להרוויח הרבה יותר כסף.

גרנט קרדון תמיד אומר "אף פעם אל תבזבזו כסף – רק תשקיעו". כל ספר שתקראו, כל קורס שתלכו אליו, אתם משקיעים בעצמכם. המנטליות שלכם צריכה להיות כזו: אנחנו לא מבזבזים כסף, אנחנו משקיעים כסף.

אם אתם בעלי עסקים – תתחילו לחשוב על מיתוג, על שיווק בתור השקעה ולא הוצאה של בזבוז. להעסיק אנשים כדי שיעבדו בחברה שלכם זו השקעה, לא הוצאה. במחנה האימונים העסקי שלנו (boot camp) אנחנו מלמדים בעלי עסקים בשלושה ימים את כל העקרונות האלה בעסק – איך ליצור עוד הכנסות, עוד הזדמנויות. איך להתייחס לשיווק כהשקעה ולא כבזבוז וכדומה. זאת חשיבה אחרת. וכדי לצמוח חייבים חשיבה אחרת.

צעד שישי: צרו מספר מקורות הכנסה

למיליונר הממוצע יש יותר מ- 7 תזרימי הכנסות. אתם חייבים שיהיו לכם מספר תזרימי הכנסות שונים כדי לזכות לחופש כלכלי בחיים שלכם.

תזרים ההכנסה הראשון צריך להגיע מהעבודה שלכם. לעולם אל תקטינו את ההכנסה הזו. לעולם אל תעזבו עבודה, גם אם אתם לא אוהבים אותה וזה לא משנה מה אתם עושים: בין אם אתם מלצרים, שרברבים, ברמנים, או כל דבר אחר. אל תעזבו את מקור ההכנסה הזה, אלא תחשבו איך ליצור עוד ערך שאיתו תוכלו לייצר הכנסה שנייה, שלישית ורביעית.

הדבר הראשון שאתם צריך לחשוב עליו זה קודם כל תחזקו את ההכנסה הראשונה, ותשתפרו בה. איך אתם מוסיפים ערך במקום שבו אתם נמצאים כדי שההכנסה הזו תגדל?

איך תוכלו לעשות את זה? תלמדו עוד תחומים במקום העבודה שלכם, שבו בזמנכם הפרטי ותציעו רעיונות גם למחלקה שלכם אבל גם למחלקות אחרות. תגדילו ראש ככה שתביאו יותר ערך ממה שמשלמים לכם. אחרי שתוכיחו יכולות- יהיה לכם הרבה יותר קל לבוא ולדרוש עוד כסף. כי כבר תהיו שווים כל כך הרבה לחברה- שלא ישתלם להם להביא מישהו אחר במקומכם בגלל שלמדתם את העסק כל כך טוב.

הדבר השני שאתם רוצים לעשות, זה לחשוב איך ליצור הכנסה שתשלב יחד עם ההכנסה הראשונה. זה לא חייב להיות באותו תחום, אבל אסור להכנסה השנייה "להפריע" להכנסה הראשונה להתקיים. תקימו עסק צדדי שתוכלו לעבוד איתו בלילה, צרו הכנסה נוספת בהתבסס על היכולות הנוספות שצברתם במקום העבודה הראשון. אבל בעיקר- תשאפו לעוד מקורות הכנסה שיהיו ברובם פאסיביים.

וורן באפט, דוגמא ומופת להצלחה והתמדה, אומר שאם אתם לא יכולים ליצור הכנסה פסיבית, שזו הכנסה שאתם מקבלים בזמן שאתם ישנים- אתם תעבדו עד שתמותו. יותר מידי אנשים מחפשים העלאה, אבל זאת מנטליות של עוני. אל תחפשו יותר כסף, חפשו יותר הזדמנויות, חפשו בונוסים, חפשו הכנסות שניות ושלישיות, תחשבו על תזרימי הכנסה מרובים ולא על תזרים הכנסה אחד. תפסיקו להתלונן ותתחילו ליצור.

צעד שביעי: הרחיבו את הרשת שלכם

קשרים ונטוורקינג הם הדבר שהופך מיליונרים למיליארדרים. הקשרים הבין אישיים שלהם עצומים. אם אתם רוצים להיות כמוהם- אתם צריכים להרחיב את הקשרים שלכם. ג'ים רון אמר פעם שאפשר להגיד לכם מה השווי הכספי שלכם לפי חמשת האנשים שאתם מבלים את הכי הרבה זמן איתם.

בואו נתעמת עם המציאות, אם אין לכם כסף, אתם לא צריכים להיות בבית, אתם לא צריכים להיות עם האישה והילדים, אתם צריכים להיות עם אנשים שיש להם כסף – שיש להם לקוחות. אבל חשוב לא רק ליצור קשרים עם אנשים חזקים ומובילים, אלא בד בבד ללכת לשווק את עצמכם החוצה.

הטעות הכי גדולה שעשיתי בחיי הייתה שנשארתי קרוב למעגל שהיה הכי מוכר לי. נשארתי בנישה אחת קטנה מהתעשייה, וזו הייתה טעות ענקית. כשהחלטתי שאני רוצה להתרחב ולהגדיל את העסק שלי, במקום ללכת לאותם כנסים ולהסתובב באותה קהילה- השקעתי חלק גדול מההון בכנסים שלאו דווקא היו קשורים ישירות למה שאני עוסק בו.

כל האנשים המצליחים ביותר מתחברים אחד עם השני כדי לדעת מה הם עושים, לגלות איזה עסקאות הם סוגרים ובעיקר להבין איך אפשר לשתף פעולה יחד כדי ליצור דברים גדולים יותר. המשוואה מאוד פשוטה: אם תרחיבו את הקשרים שלכם- תוכלו להגדיל את השווי שלכם.

צעד שמיני: תשקיעו בעצמיכם

אם אתם משתמשים בכסף על דברים שלא יכולים לייצר לכם עוד כסף – אתם למעשה מפסידים אותו. לכן, תפסיקו לבזבז את הכסף שלכם על דברים שיש להם סיכוי, אפילו הסיכוי הכי קטן שבהם תפסידו את הכסף שלכם. אל תתעסקו בדברים שאתם לא מבינים ולא חקרתם אותם לעומק. גם כסף ששוכב כרגע בחשבון העובר ושב הוא כסף מבוזבז כי הערך שלו יורד, ולצורך העניין – קניית בית, גם אם לא מפסידים על העסקה כסף- היא עסקה שאתם לא מרוויחים ממנה כסף.

אולי חלק מכם חושבים שאין דבר כזה השקעה בטוחה, אבל תתפלאו לדעת שיש והוא אתם עצכם. כאשר אתם משקיעים בעצמכם, בין אם זה קורס, כנס, או חינוך כלשהו , אתם לא יכולים להפסיד כי אף אחד לא יכול לגזול את זה מכם את זה- זה נמצא אצלכם.

השקעה בעצמכם היא גם השקעה בעסק שלכם והמותג שלכם. "אין לי עסק" זה משפט שאני שומע כל הזמן, והוא פשוט לא נכון. אתם בעצמכם עסק, הילדים שלכם הם עסקים בפני עצמם והם צריכים להשקיע במותג שלהם. אתם צריכים להשקיע בפרסום כי כסף עוקב אחרי תשומת לב. למה נראה לכם שאילון מאסק נמצא כל יום בטלוויזיה? הוא מוודא שכולם ידעו מי הוא ומה הוא עושה. למה עומר אדם מפרסם חצי שעה אחרי פתיחת המכירות שכל הכרטיסים נגמרו? כי זה קידום.

וורן באפט אומר ששני הכללים של כסף הם: 1. לעולם אל תבזבז כסף. 2. לעולם אל תבזבז כסף. הסבירות שתפסידו כסף כאשר אתם תשקיעו בעצמיכם, במותג שלכם ובעסק שלכם היא מאוד מאוד נמוכה.

צעד תשיעי: קבלו החלטות מהר

כאשר דברים נהיים קשים ואתם מקבלים החלטות קשות בנוגע לכסף, לעסק, לעובדים ולדברים שעולים כסף, קבלו את ההחלטות הקשות האלה מהר ככל האפשר. האנשים המצליחים ביותר הרבה פעמים לא מובנים, בגלל שהם מקבלים החלטות מהר מאוד, ולעיתים תכופות אנשים מסתכלים עליהם וחושבים שיש להם לב קר או שהם נוקשים.

אם אתם לא רוצים לעשות משהו- פשוט תגידו שזה לא עבורכם. האם תפסידו מזה? בטווח הקצר כנראה שכן, אבל בטווח הארוך- אתם פשוט תנתבו את האנרגיה שלכם לדברים שמעניינים אתכם באמת ותשקיעו בהם.

צעד עשירי: לעולם אל תפרשו

לעולם אל תפרשו ולעולם אל תתפשרו. ברגע שאתם מגיעים לשלב הזה, לעולם אל תפסיקו לטפוח לעצמכם על השכם. המיליארדרים הכי גדולים לא מפסיקים ברגע שהם מגיעים למטרה שלהם, הם פשוט מחדשים את המטרה שלהם ועושים את זה שוב. ולמה? בגלל שהם יודעים שהם יכולים להמשיך ליצור.

אני שומע אנשים מדברים כל הזמן על פנסיה ועל פרישה, וכל האנשים האלה לעולם לא יגיעו למה שהם רוצים להגיע בגלל שהם חושבים על הפרישה שלהם לאורך כל הדרך. המחשבה צריכה להיות : "איך להגיע אל אל המטרה שלי, לחשב מחדש ולעשות אותה שוב".

אם אתם מפסיקים כאשר אתם מצליחים, אז אתם תפסיקו כאשר אתם לא תצליחו. אם אתם חושבים שתעשו משהו עכשיו רק כדי להפסיק לעשות אותו בעתיד- אני מבטיח לכם שאתם הולכים לפרוש כאשר אתם תחטפו פעם אחת.

אנשים מצליחים לא פורשים כאשר יש להם אתגרים. הם מחשבים מסלול מחדש והם משקיעים בכיוון חדש. הם יודעים שהמטרות שלהם הן ברות השגה, והם יודעים שמה שנראה כבלתי אפשרי הוא אפשרי, רק אם הם לא פורשים.

נועם שפלטר, שותף מייסד בבי-ריץ' מיינדסט, נציגי גרנט קרדון בישראל, מנחה תוכנית שבועית על כסף, הצלחה, עסקים, צמיחה והשגת היעדים: WakeUp Call

למאמר במאקו